A mellékvese hormontípus
Olvasási idő: 2 perc
Nőket, férfiakat egyaránt érinthet, hiszen attól függően, hogy kinek milyen a domináns hormontípus beállítottsága, eltérő alkati jellemzői lehetnek. Valamint abban is van különbség, hogy hova hízik jobban.
A mellékvese a vesék csúcsán elhelyezkedő páros endokrin, azaz belső elválasztású mirigy szerv. Kéreg- és velőállományból áll.
A kéregállomány koleszterinből állít elő többlépcsős folyamatban szteroid hormonokat (pl. aldoszteron, kortizol), míg a velőállomány noradrenalint és adrenalint szintetizál.
Nagy szerepe van mellékveséknek az elsődleges és másodlagos stresszválaszban. Az agyalapi mirigy és a vegetatív idegrendszer szimpatikus ága által vezérelt.
Ez befolyásolhatja az érintett egyén alkati és pszichés jellemzőit. Illetve azt is, hogy mely élelmiszerek rendszeres vagy nagyobb mennyiségben történő fogyasztásától hízik jobban.
Optimális esetben a mellékvese hormontípus tipikus testi jelei:
- alapból erős testfelépítésű
- kerek vagy szögletes arc, és erős szögletes tenyerek és talpak
- széles a válla és a csípője
Ha hízik:
Hízékony típus, férfiaknál főként az erősebb kerek has, nőknél a mellek nagyobbodása a jellemző a hasasodás mellett. Nagyon jellemző rájuk, hogy a zsigeri zsír gyarapodik, amely a belső szervek környékén lévő zsírréteget jelenti.
Könnyen felismerhető, mert:
- a hasa túlsúly esetén lejjebb van
- eleve hajlamos a súlynövekedésre
- férfiak a fejtetői kopaszodásra.
Hízást kiváltó élelmiszerek:
- vörös húsok ( mint marha, sertés, bárány, vadak) és belsőségek