A pajzsmirigy hormontípus
Olvasási idő: 4-5 perc
Attól függően, hogy kinek milyen a domináns hormontípus beállítottsága, eltérő alkati jellemzői lehetnek. Valamint abban is van különbség, hogy hova hízik jobban.
Optimális esetben a pajzsmirigy típus tipikus testi jelei:
- a testfelépítés alapvetően vékony, hosszú vékony végtagok, vékony nyak ill. csukló és boka
- a vállak keskenyek, a derék vékony
- sokat ehet anélkül, hogy hízna, inkább a súlya sokszor még átlag alatti is
Ha hízik:
- nehezen hízik, és csak akkor ha a pajzsmirigy kimerült
- főként csípőre hízik, övszerűen derékra, a végtagok, lábak és karok vékonyak maradnak addig, amíg nem nagyon túlsúlyos
Hízást kiváltó ételek:
- finomított szénhidrátok (cukor, fehér liszt és az ezekből készült édességek, pékáruk)
- alkohol
- koffeintartalmú italok (kávé, fekete, zöld és mate tea, cola félék, energiaitalok)
- bizonyos gyümölcs, gyümölcslevek
- méz
Ha egy ilyen típusú ember fogyni szeretne, ezeket az élelmiszereket kerülnie kell, vagy erősen korlátoznia.
Ezzel persze szép lassan kialakul egy enyhe túlműködés, melynek az eredménye, hogy valóban gyorsan átmegy rajta minden, gyors anyagcseréje lesz, nem hízik semmitől, sőt.
Igen ám, de egyszer csak az a hormontermelő mirigy, adott esetben pl. a pajzsmirigy, elkezd kifáradni, mert hosszú éveken keresztül folyamatosan túl van dolgoztatva van a sok olyan élelmiszer hatására, ami munkára készteti, ami nem jó neki, majd kialakul az alulműködés, az az nem tudja már megfelelően ellátni a feladatát. És egyszer csak azt mondja, köszönöm szépen, elég volt, tovább nem bírom, nem dolgozom tovább, és csökken a működése.
Persze ez amiatt is van, hogy az éveken keresztül fennálló folyamatos túlstimuláció miatt az egészséges pajzsmirigy működéshez szükséges un. kofaktorok nem állnak kellő mennyiségben és minőségben a rendelkezésre.
Ilyen pl. a jód, a szelén, a D-vitamin, C-vitamin, A-vitamin, E-vitamin,magnézium, Omega 3, cink.
Vagy az is előfordulhat, hogy beviszi az ember ezeket a kofaktorokat, de az emésztőrendszere nincs abban az állapotban, hogy a szervezet jól tudja hasznosítani őket és sejt szint beépüljenek.
Tehát a képlet így néz ki: túlstimuláció + kofaktor hiány = alulműködés.
Persze ez csak a klasszikus mintázat, emellett még számos más ok is lehet egy pajzsmirigy alulműködés hátterében. De ez a jelenség egy pajzsmirigy dominanciával rendelkező típusnál nagyon gyakori és ezzel teljesen felborul a hormonális egyensúly.
És akkor jogosan merülhet fel a kérdés, hogy akkor miért pont azokat az ételeket kívánjuk, amelyek ingerlően hatnak a domináns hormontermelő mirigyünkre?
Akkor nem hagyatkozhatunk az ösztöneinkre?
Sajnos nem nagyon.
Na de ezért nem működnek a sablonok, ezért nem lehet mindenkire ugyanazt ráhúzni.Ne kísérletezz a testeddel, mert nem erre találták ki, hanem arra, hogy egy egész életen át minőségben szolgáljon Téged.
De ezt csak akkor tudja megtenni, ha azt adod neki, amire tényleg szüksége van.