Barátunk a lenmagolaj?

Napjaink felkapott kiegészítője étkezési olajként és kapszula formájában is a lenmagolaj. Sok forrásból hallhatunk jótékony hatásairól, alkalmazási területeiről. De van, aki mégis óva int tőle? Érdemes vajon a sok pozitív vélemény hatására beilleszteni mindennapi étkezésünkbe vagy bánjunk óvatosabban ezzel a kérdéssel?

Mi is tulajdonképpen a lenmagolaj? A len egy 30-80 cm-re növő haszon és gyógynövény, melyet főleg rostjáért és magjáért termesztenek. Magja toktermésben fejlődik, lapos, tojás alakú barna színű egészen kicsi (5-6mm). A mag olaját hideg és meleg eljárással is sajtolják. Felhasználják festékek, lakkok, lazúrok készítéséhez. Illetve kifejezetten étkezési célokra is.

Ahogy már említettem, rengeteg pozitív hatást tulajdonítanak neki, mint például szív és érrendszeri problémákra való jótékony hatás, bélműködés segítése, meddőség megelőzése, koleszterinszint csökkenése stb. Tény, hogy magas E vitamin és bétakarotin tartalma. Ami pedig a legfontosabb és leginkább kihangsúlyozott, az az, hogy esszenciális zsírsavakban (például omega3 és omega6) gazdag. Mit is jelent ez pontosan? Az esszenciális egy tudományos kifejezés, arra, hogy a test ezeket az anyagokat nem képes előállítani. Fontos, hogy nem fokmérője ugyanakkor annak, hogy milyen mértében szükségesek ezek a tápanyagok számunkra. Tehát attól, hogy valami esszenciális még nem biztos, hogy nagy mennyiségű fogyasztásával jót teszünk magunknak.

Természetesen omega 3 és omega 6 esszenciális zsírsavakra a szervezetünknek szüksége van. Ami viszont nem mindegy, hogy milyenre és mennyire.

A lenmagban található omega 3 az úgynevezett alfa-linolénsav, egy rövid láncú zsírsav, melynek jótékony hatásaihoz átkell alakulnia, de ez a folyamat nem túl hatékony. Ezért omega 3 pótlására a halolaj a legkedvezőbb, mely eleve létfontosságú omega 3-mat tartalmaz.

Az omega 6-nál fontos vigyázni, mert egy bizonyos mennyiség fölött hatása toxikus, és több kárt csinál, mint hasznot. Ez a határ pedig nem is olyan magas, napi energiabevitelünk 4%-a.

Emellett magas fitinsav tartalommal bír, ami meggátolja bizonyos ásványi anyagok felszívódását, hiánytüneteket okozva ezzel.

Továbbá a lenmagolajnak magas a peroxidációs indexe, tehát könnyen reakcióba lép oxigénnel és úgy avasodik meg, hogy észre se lehet venni, ezáltal szabad gyökök keletkeznek, amik károsítják a sejtek DNS szerkezetét.

Fontos tehát, hogy fogyasszunk jó minőségű zsírokat, megadjuk testünknek a megfelelő tápanyagokat, köztük természetesen esszenciális zsírokat, de nem mindegy ezt milyen formában tesszük. A lenmagolaj nem feltétlenül a legjobb opció erre.

A fent említett hatásai miatt napi rendszeres fogyasztását nem ajánljuk. Típustól függetlenül mindenki számára ritkán fogyasztandó élelmiszerek között szerepel.

Helyette sütés, főzéshez használj kókuszzsírt, ami hő hatására sem alakul át transzzsírokká, salátákra nyersen pedig jó alternatíva lehet az olívaolaj, avokádó olaj, kicsit elkanyarodva az olajoktól, akár egy ecetes öntet, melyeknek pozitív hatásairól korábbiakban már írtunk. Amennyiben pedig terápiás céllal használtad eddig a lenmagolajat biztos vagyok benne, hogy ennél jobb alternatívák is találhatók a célod eléréséhez, problémáid megoldásához.

Kiss Vivien

BodyWakes Egészségmentor

BodyWakes egészségmentor, funkcionális táplálkozási tanácsadó, mediball és jógaoktató, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja, Life Coach, BodyWakes Nagykövet