Egy csodás táplálék: a Méhpempő

Olvasási idő: 3 perc

A méhpempő egyre népszerűbbé vált az utóbbi időben. Ez nem is csoda, hiszen nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz. A fokozódó érdeklődés miatt mostani írásomban eme értékes „kiegészítő” jótékony hatásairól olvashattok bővebben.

A méhpempő az anyakirálynő fő tápláléka, melyet a méhek termelnek korlátozott mennyiségben, melynek köszönhetően optimális esetben több évig is élhet, szemben a dolgozó méhek néhány hónapos életidejével.

Az ókortól kezdve használják több hagyományos medicinában is, mint pl. az ázsiai apiterábaában, valamint az egyiptomi orvoslásban is.
A teljes összetételét még nem ismerik, de már 200-nál is többet azonosítottak. A benne lévő tápanyagok természetes, az emberi szervezet számára jól hasznosítható formában és kedvező arányban találhatóak meg. Éppen ezért a felszívódás és a hasznosulás hatásfoka nagyon jó lehet. (1, 19)

Megtalálhatók benne:

  • vitaminok: pl. B-vitaminok: B1-tiamin, B2-riboflavin, B3-niacin, B5-pantoténsav, B6-piridoxin, B7-biotin, B8-inositol, B9-folsav
  • ásványi anyagok és mikroelemek: pl. magnézium, kalcium, cink, króm, mangán
  • aminosavak,
  • biopterin,
  • acetilkolin,
  • GABA,
  • zsírsavak (pl. 10-HDA),
  • fenolos vegyületek,
  • enzimek, stb.

Kedvező összetételének köszönhetően jótékony hatásai az egész emberi szervezetre kihatnak.

Az oxidatív stressz, valamint a gyulladásos folyamatok, a tumor növekedés, az allergiás folyamatok csökkentésében is jelentős hatása lehet. A vércukorszint szabályozásában az inzulin érzékenység fokozása által szerepe lehet, hozzájárulva az inzulinrezisztencia kialakulásának megelőzéséhez. Ezáltal pedig cukorbetegség, elhízás, valamint egyéb cukoranyagcsere zavarok esetén a hasnyálmirigyre, májra, valamint a reproduktív szervekre nézve védő hatása lehet. (1, 6-8, 17)

Több vizsgálat eredményei alapján bebizonyosodott, hogy az LDL koleszterinszint csökkentésében, a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében és a vérnyomás szabályozásában egyaránt hatásos lehet. Ezáltal a szív- és érrendszer, valamint az azokhoz kapcsolódó betegségek ellen védő hatása lehet. (1, 2, 3, 4)

A bőr egészségét is támogathatja összetevőinek köszönhetően, ugyanis a bőr gyulladásos folyamatai esetén, a kollagén szintézis támogatásában, sérülések utáni gyógyulási folyamatok során mind előnyös lehet. (1, 5) A kollagéntermelés fokozása által hozzájárulhat az UV sugárzás káros hatásai által okozott bőrproblémák, károsodások megelőzéséhez egyaránt. (11-12)

Antioxidáns tulajdonságai révén az idegrendszer egészsége szempontjából is előnyös. Acetilkolin, valamint GABA összetevőinek köszönhetően az idegrendszeri kommunikációban is nagy szerepe van. A már kialakult idegrendszeri kórképek, mint pl. az Alzheimer kór, valamint azok megelőzése esetén is éppen ezért használata javasolt lehet. (1, 9-10)

FONTOS: Az immunrendszer működését, a szervezet természetes immunválaszát kórokozó baktériumok és vírusok ellen támogathatja. (1, 13)

Hormonális kihívásokat illetően is vannak pozitív hatásai, ugyanis a hormonok előanyagait tartalmazza. Az FSH és LH hormonok által a női nemi ciklus működésében a tüszőérésben, valamint tüszőrepedésben is előnyös. Férfiak esetében pedig a spermium termelés fokozása, valamint a tesztoszteron termelés, DHEA-s hormonból való átalakuláshoz által egyaránt járul hozzá a termékenységhez. A menopauzával összefüggő tünetek csökkentésében egyaránt hatékony lehet. Adaptogén hatása réven pedig hormonális egyensúlytalanságok helyreállítását támogatja. (1, 7, 15, 16)

A méhpempőben található Royalactin nevű hatóanyag révén, a májműködés támogatásában, a májsejtek védelmében és regenerációjában nyújtott pozitív hatásai révén ugyancsak javasolt lehet fogyasztása. (18)

Az említett területeken túl használatának számtalan előnye lehet, éppen ezért arra biztatok mindenkit, hogy lehetőségeihez mérten jó minőségű, friss, tiszta méhpempő fogyasztását kúra-szerűen illessze be az életébe.

Felhasznált irodalom:

  1. Therapeutic Properties of Bioactive Compounds from Different Honeybee Products (L. Cornara és mtsai, 2017)
  2. Identification of a Novel Hypocholesterolemic Protein, Major Royal Jelly Protein 1, Derived from Royal Jelly (Y. Kashima és mtsai, 2014)
  3. Hypocholesterolemic efficacy of royal jelly in healthy mild hypercholesterolemic adults (H.F. Chiu és mtsai, 2017)
  4. Functional and Proteomic Investigations Reveal Major Royal Jelly Protein 1 Associated with Anti-hypertension Activity in Mouse Vascular Smooth Muscle Cells (P. Fan és mtsai, 2016)
  5. Royal jelly enhances migration of human dermal fibroblasts and alters the levels of cholesterol and sphinganine in an in vitro wound healing model (J. Kim és mtsai, 2010)
  6. Improvement in Serum Biochemical Alterations and Oxidative Stress of Liver and Pancreas following Use of Royal Jelly in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats (E. Ghanbari és mtsai, 2016)
  7. Effect of royal jelly ingestion for six months on healthy volunteers (H. Morita és mtsai, 2012)
  8. Antioxidant and protective effects of Royal jelly on histopathological changes in testis of diabetic rats (E. Ghanbari és mtsai, 2016)
  9. Royal jelly decreases corticosterone levels and improves the brain antioxidant system in restraint and cold stressed rats (R.R. Teixeira és mtsai, 2017)
  10. Royal Jelly Reduces Cholesterol Levels, Ameliorates Aβ Pathology and Enhances Neuronal Metabolic Activities in a Rabbit Model of Alzheimer’s Disease (Y. Pan és mtsai, 2018)
  11. Royal jelly protects against ultraviolet B-induced photoaging in human skin fibroblasts via enhancing collagen production (H.M. Park és mtsai, 2011)
  12. Royal jelly increases collagen production in rat skin after ovariectomy (H.M. Park és mtsai, 2012)
  13. Royal jelly enhances antigen‐specific mucosal IgA response (H. Kai és mtsai, 2013)
  14. Royal Jelly: An ancient remedy with remarkable antibacterial properties (F. Fratini és mtsai, 2016)
  15. Protective potential of royal jelly against cadmium-induced infertility in male rats (M.M. Ahmed és mtsai, 2018)
  16. Royal Jelly—A Traditional and Natural Remedy for Postmenopausal Symptoms and Aging-Related Pathologies (A. Balan és mtsai, 2020)
  17. Effect of Long-term Treatment with Royal Jelly on Insulin Resistance in Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) Rats (M. Nomura és mtsai, 2021)
  18. Honey bee Royalactin unlocks conserved pluripotency pathway in mammals (D.C. Wan és mtsai, 2018)
  19. Pollen and bee bread as new health-oriented products: A review (M. Kieliszek és mtsai, 2018)

Agrármérnök, Holisztikus és funkcionális táplálkozás tanácsadó, Egészségmentor