MIÉRT EGYRE TÖBB AZ ELHÍZOTT GYEREK?

Kemény téma, és én is az leszek.

Mert sokszor dühít, amit látok.
De leginkább az dühít, hogy nem értik, és nem vállalják a felelősséget az emberek, pl.a szülők, hogy a gyereke egészségéért bizony ő felel.
Amikor vásárolni eljutok, mindig elképedek azon, amiket látok.
Például 4-5 éves kislány vásárol az anyukájával, aki szintén fiatal, nincs még 30 tuti, a kosaruk tele kólával meg fantával….de ez csak egy a sok közül. Tehát ugye ez nem az, amikor megiszik egy kicsit, na jó, mert megkívánta, literszámra veszik,tehát nyílván rendszeresen fogyasztják.

Addig míg az ember egyedül van, és nincs gyermeke, azt csinál amit akar, úgy cseszi el az életét ahogy akarja, és úgy teszi tönkre az egészségét, ahogy akarja. Az ő élete. Pont.
De onnantól kezdve, hogy valaki gyermeket vállal, már nem csak saját maga életéért lesz felelős, hanem a gyermekéért is.
Ugyanis a gyerek, amikor megszületik, azt kapja, amit a szülő ad neki. Minden téren. Legyen szó kajáról, nevelésről, szokásokról, bármiről. Mivel még nem önellátó, így azt kapja, amit adunk neki.

Amit adsz neki, amit lát, ahogyan te csinálod, úgy fogja ő is.
Nincs ebben semmi ördöngősség, egyszerűen a gyerek másolással, utánzással tanul, csak azt tudja utánozni, amit lát, magától nem találja ki.

Mondjuk az egész felelősség vállalás onnan ered ám, hogyha valaki saját magáért, a saját életéért, egészségéért nem vállalja a felelősséget, persze, hogy nem vállalja majd másért sem.
Nem véletlenül szoktam hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az önbecsülés, az önbizalom, hogy szeresd magad, tiszteld magad, mert ez a gyökere mindennek. Ha magadat nem szereted eléggé, és nem bánsz magaddal megfelelően, mással sem tudsz.
Na de térjünk vissza a gyerekekhez. Csak gondoltam jelzem, hogy innen indul minden. De tényleg minden.

Szóval miért van az, hogy egyik gyerek túlsúlyos, míg a másik piszkafa? Na miért?

Mert NEM VAGYUNK EGYFORMÁK. Nem győzöm ezt elégszer hangsúlyozni. Ergo már gyermekkorban sem vagyunk egyformák.
Már ott kijönnek a különböző típusok jegyei.

Igen, szokták mondani, és ez így is van valahol, hogy a gyerek még nagyon is jól tudja, hogy mi jó neki, mit kíván, és nem véletlenül akar több húst enni, vagy több tésztát, vagy sok gyümölcsöt, kevesebb zöldséget, addig a pontig, míg nincs már alapból elrontva az ízérzékelése.

Sok gyerek egyébként, akiket mérünk, még alapból egyensúlyban vannak, tehát egyensúlyi a táplálkozási típusuk. DE!
Akkor is van már egy domináns hormontermelő mirigye, amire viszont figyelni kell. Mert ha mindig olyan ételeket eszik, amelyek az adott hormontermelő mirigyét dolgoztatják, akkor nála is megborul a történet előbb utóbb. Nyílván a gyerek szervezete még sokkal tovább képes jól működni. De típusfüggő, hogy meddig tart ki.

Szerinted, azzal, ahogyan te élsz, nem vagy befolyással arra, hogy a gyermekednek milyen szokásai fognak kialakulni? Hogy mit fog szeretni, hogy mit fog előnyben részesíteni? Dehogynem.
Ennek van a legnagyobb jelentősége.

De nézzük meg ezt kicsit szakmai oldalról.Valóban van az a típusú gyerek, aki szinte bármit megehet, mégsem látszik rajta semmi, és van az a típusú gyerek, aki már 4-5 éves korban túlsúlyos, és ez egyre csak romlik, ahogyan nő.

De ez nem azt jelenti, hogy akin nem látszik semmi és úgyis vékony, akkor őt nyugodtan lehet etetni minden szeméttel. Mert attól, hogy rajta még nem látszik, neki sem egészségesek azok az ételek, neki sem tesznek jót. Csak épp ő az a típus, aki egy ideig ezt jól tolerálja. Pl. egy szénhidrát típusú gyerek, főleg, aki idegrendszeri dominanciával rendelkezik, tehát szimpatikus szénhidrát típus, és ez még párosul egy pajzsmirigy hormontípussal, ő tuti vékony lesz nagyon sokáig. De nem csak az elhízás lehet a veszélyforrás.

Az is igaz, ahogy már említettem is, egy fiatal szervezetnek még nagyon jó a tűrőképessége, és képes hosszú időn keresztül arra, hogy kompenzálja a sok egészségtelen ételt. Ezért is van az, hogy gyerekként még sokszor nem tulajdonítanak jelentőséget annyira a táplálkozásnak, mert hát úgyis vékony, nem látszik rajta semmi.
Igen ám, de nem csak a túlsúly lehet az eredménye egy egészségtelen táplálkozásnak.
Itt van a korai diabétesz, a laktózérzékenység, a gluténérzékenység és még sorolhatnám.
Szerintetek miért jönnek ezek elő már egyre hamarabb? Miért van ennyi beteg gyerek és ember? Ez puszta véletlen lenne? Nem.
Ezt úgy hívják, hogy ok okozat törvénye.
Azzá leszel amit megeszel. Nincs ezen mit szépíteni. Ha elfogadod ezt, ha nem, ez így van. Lehet ezzel szembe menni, csak nincs értelme.

És ha már egész kis korban a gyerek folyamatosan az édes ízekhez van szoktatva, ha jutalmul mindig valami édességet, csokit kap, akkor ne csodálkozzunk, hogy aztán nem eszi meg a zöldségeket, amikor olyat szinte sose kap…ahhoz hozzá kell szoktatni, rendszeresen be kell építeni az étrendjébe.Apropó, eleve rendszert kell kialakítani egy gyermek esetében az étkezésben, mondjuk egy felnőttében is, itt is sokan elbuknak, sajnos.

Amikor már a reggeli valami cukrozott müzlivel, vagy gabonapehellyel indul (mert a tévé reklámozza, akkor tuti egészséges, hogyne…), amikor tízóraira megy a kakaóscsiga, meg túróstáska, meg lekváros bukta, meg a fornetti, meg a pogácsa (mert hát ezt kéri a gyerek, meg ezt akar enni),ebédre talán eszik valami húst is, talán némi zöldséggel, ami cukrozott, jó sok fehér liszttel berántott főzelékbe van bújtatva, mert ugye az amúgy egészséges, mármint a főzelék, uzsonnára szintén kap valami jó kis műzliszelelet, joghurtot, túrókrémeket, tejszeletet vagy szintén valami már említett pékárut, aztán vacsorára már többnyire nem akar enni semmit, hiszen egész nap tömve lett az édes cukros szemetekkel,vagy ha eszik is, tuti, hogy megint valami édeset, mert mást már nem kíván, hisz már el van rontva.
És akkor nasiként megy a gumicukor, amiről elhiszik, hogy de az vitaminos, meg a csipsz (nem tudom hogy kell írni, ezért magyarosan írom 🙂 ), folyadékként pedig mennek a cukros üdítők és gyümölcslevek, meg ice teák, meg mit tudom én még mik, de vizet nem is iszik a gyerek, vagy csak nagyon keveset.

Egy ilyen étrendnek persze, hogy egy elhízott gyerek lesz az eredménye. Lehet, hogy még kicsinek nem, lehet majd csak 8 évesen, lehet, majd csak mikor kamaszodik, és akkor persze arra fogják, hogy mert itt a kamaszkor, ez ilyenkor normális.
Nem, nagyon nem normális. Csak mivel nem vagyunk egyformák, változó az, hogy kinek meddig tolerál a szervezete, kinek mikor telítődik, és kinek mikor kezd el jelezni, hogy most már elég.

De még egyszer hangsúlyozom, hogy attól még, hogy egy gyerek esetleg éppen vékony, és nem túlsúlyos, az még nem jelenti azt, hogy akkor tuti egészséges, és neki akkor nyugodtan lehet adni bármit. Ugyanis arra is figyelni kell, ha egy gyerek túl sovány, ha nem hízik, mert annak is valamilyen táplálkozási zavar van a hátterében.

Ahogyan a felnőtteknél is, náluk is működnek a hormonok, és ha kifárad valamelyik hormontermelő mirigye, akkor nála is bizony felborul a hormonális egyensúly, és attól függően, hogy melyik mirigy működése okoz zavart, jönnek a különböző jelek, betegségek. Először csak kicsiben, aztán már egyre jobban.

Például a cukorbetegségre akkor is lehet ám gyanakodni, ha egy kisgyereknek nagyon rosszak a fogai. Ugyanis ilyenkor a fogak öntisztító mechanizmusa bizony csökken, és elkezdenek a fogak rohadni, hiába a rendszerese fogmosás. ( Ha van egyáltalán rendszeres fogmosás. Sajnos számos olyan esetet ismerek innen onnan ismerőstől, hogy a gyerek még fogmosás után a csoki, meg a keksz, meg a jégkrém, meg a túrórudi, ja igen tényleg a túrórudi is nagyon egészséges ugye…. )

Nyilván egy kis édesség még senkinek nem ártott meg, és nem arról beszélek, hogy soha. Emberek vagyunk. DE!
A rendszerességről beszélek, ahogyan a mindennapokat élik.
Amikor az ilyen, már említett hétköznapok után hétvégén még ellátogatnak valamelyik gyorsétterembe, mert az hú de menő, (mellesleg olyan drága, hogy annyi pénzből olyan fenséges egészséges ételt lehet készíteni) és elmennek egy jó kis cukrászdába sütizni, fagyizni.
Persze ezt is lehet, de vannak már egészséges alternatívak. De akik a hétköznapokon nem figyelnek oda erre, ők hétvégén sem valószínű.

Ha szeretnéd, hogy gyermeked egészséges legyen, és egy egészségtudatos felnőtt váljon belőle, akkor igenis oda kell figyelned a táplálkozására, már a nulladik perctől.De már akkor is, amikor még csak az érkezését tervezed.
Mert magzatként is csak abból tud táplálkozni, amit te megeszel.
Mivel akarod őt táplálni? Szeméttel vagy értékes tápanyagokkal?

Valamint, ha te odafigyelsz magadra, már a baba tervezés időszakában is, nagyobb eséllyel esel teherbe is.
Persze ez egy külön poszt témája, hogy milyen egyéb okok lehetnek, amik miatt várat magára a gyermekáldás, de csak úgy mellékesen megjegyzem, hogy minden nőgyógyászati betegség hátterében a helytelen életmód áll. Ugyanis a PCOS-t, az IR.t, az Endometriózist, az Ösztrogén dominanciát és még sok mást helyre lehet hozni, ha visszaállítjuk a felborult hormonális egyensúlyt. Hiszen ezek hátterében mindig valamilyen hormonegyensúly felborulás van. A hormonegyensúly felborulás mögött pedig a helytelen táplálkozás, a helytelen életmód.

De ez azért jó hír, mert az életmódod 80%-ban rajtad áll. Csak te tudsz rajta változtatni, senki más.
A döntés a te kezedben van, hogy miként éled az életed.
És bármikor hozhatsz egy döntést, hogy innentől kezdve másképp csinálod.

És itt jön be a felelősségvállalás is. Hogy nem másokat hibáztatsz, meg nem a genetikát, meg nem a körülményeket, hanem a kezedbe veszed az életed irányítását, és igenis teszel érte, hogy a lehető legjobbat kihozd belőle és magadból.
És ha ezt megtetted, akkor fogsz tudni a gyermekedre is figyelni, és ezzel tudsz neki a legtöbbet adni, ha te jó példát mutatsz neki.

Még egy nagyon fontos dolog, aztán ígérem befejezem.

Szoktam volt mondani sokat azt is, hogy a szeretet néha nem simogat. Tehát nem azzal szereted a gyerekedet, hogy megveszel neki mindent, mert ő azt szeretné, hanem azzal, hogy tudatosan odafigyelsz rá, és a lehető legjobbat adod neki.
Ezért is írom ám ezeket a posztokat, hogy aki esetleg nincs tisztában azzal, hogy az említett élelmiszereknek milyen egészségkárosító hatása van, felnyissam a szemét, és kapjon észbe, és igyekezzen mihamarabb változtatni.

Mert persze megkapom ám mindig, az is jó szülő, aki másképp csinálja mint én. Persze. Én ezt nem is vitatom. De lehet, hogy azért ad olyanokat a gyermekének, mert nem is tudja, hogy az mennyire nem jó. A gond nem azzal van, amit nem tudsz, hanem azzal, amit rosszul tudsz. Ezért a célom, hogy utat mutassak és felhívjam a figyelmét az embereknek.

Volt egyszer egy olyan, hogy mértem egy elég túlsúlyos gyereket.
Persze a típusa is az lett, aki alapból hajlamosítható a hízásra, ezért nyílván neki már jó hamar elkezdődött ez a folyamat. Meg hát persze az életmódjával meg is támogatták ezt. A tanácsadás során felhívtam a figyelmét neki is, és anyukájának is, hogy melyek azok az élelmiszerek, amiket el kell, hogy kerüljenek. Megjegyzem a túlsúlya nagyon nagy volt, és nem volt hozzá túl magas sem.
Sokkot kaptak. Az a típus volt, akinek a sok gyümölcs sem jó, de hát a gyerek hogy szereti a gyümölcsöket, és akkor ne adjak neki???!! És még mikor mentek el, mondta anyuka, hogy hát ő nem tudja, hogy ezt hogy fogják tudni tartani, hát most ne vegye meg neki a csokit, mikor hogy szereti, és milyen boldog, hát ő sírni tudna, ha látja a gyerekét szenvedni.

Oké. El lehet gondolkodni, hogy mikor fog jobban sírni. Amikor az életmódjuknak köszönhetően a gyerek már nem csak túlsúlyos lesz, hanem súlyos beteg is, vagy azt mondja, hogy most megálljt szabok ennek, mert azt akarom , hogy egészséges legyél. És lehet, hogy ez kezdetben nehéz lesz, de az lesz az eredménye, hogy majd hosszú, minőségi egészséges életet tudsz élni.

A döntés a te kezedben van. A gyermeked esetében meg pláne. Hiszen te főzöl neki, te veszed vagy nem veszed meg neki a különböző dolgokat. Neked kell a legjobban mellette lenned és támogatnod abban, hogy sikerüljön neki elérni az egészséges állapotot. De ha te elgyengülsz, és tovább veszed neki azt a sok szemetet amit eddig, mert jaj szegény, mert sajnálod, de hát kívánja, ezt akarja enni, akkor nincs haladás Ezért mondom, hogy a szeretet néha nem simogat. Akkor szereted a gyermekedet, ha segítesz neki abban, hogy egészséges legyen.
Persze, aki még nem tudja, hogyan kell, az más. De akinek már elmondom, felvilágosítom, már ott vannak a problémák kőkeményen, az álljon már a sarkára és vállalja már a felelősséget, hogy tovább ne rombolja a gyerekét.

Ezért, mondom, hogy ehhez az kell, hogy te magad rendben légy, s erős légy, és tudd, hogy mit akarsz, szeresd és tiszteld magad.

És igenis mutass példát te a gyerekednek!!!!

Csonka Enikő

 [/vc_column_text][porto_block label=”” name=”banner1″][/vc_column][/vc_row]

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, okleveles funkcionális táplálkozási tanácsadó, fitness szakember, fitness modell világkupa győztes, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja