Mindenmentes… De akkor mi van benne?

Na ez az, ezt szeretném egy kicsit tisztába tenni.

Egy darabig mi is ezt a szót használtuk, hogy mindenmentes, de tulajdonképpen ez nem igaz, hiszen akkor nem lenne benne semmi.

Kinek mi a mindenmentes? Lehet kiírjak több olyan dologra is, amiben nincs glutén meg tej, de épp van benne szója meg cukor, vagy nincs benne szója és tej, de van benne glutén és búzaliszt. Szóval akkor káosz van ezen a téren, hogy ember legyen a talpán, aki eligazodik.

Pont ezért mi már nem is használjuk ezt, hogy mindenmentes.

Inkább azt használjuk, szerintem sokkal helyesebben, hogy antitápanyag mentes.

Most jöhet a kérdés jogosan, hogy mik azok az antitápanyagok.

Azok az összetevők, élelmiszerek, amelyeket senkinek sem javasolunk, teljesen mindegy, hogy milyen a táplálkozási típusa és milyen a hormontípusa.

Antitápanyagok közé sorolandók a következő élelmiszerek, összetevők: finomított fehér liszt és fehér cukor és minden, ami ebből készül, glutén, állati eredetű tejtermékek, szója, fitinsav (ezek főként az olajos magvakban találhatóak, bizony bizony, hányan eszik marokszámra nap mint nap ezeket a kis magvakat, ugye?). Sokan ide sorolják a kukoricát, a burgonyát, meg a tojást is, de ezek nem helyesek. Tény, hogy a kukorica és tojás benne van a 10 legallergenizálóbb élelmiszerek között, de nem érzékeny rá mindenki. Tehát, aki nem, az nyugodtan eheti. Persze itt azért az sem mindegy, hogy kinek milyen egészségügyi kihívásai vannak, mert ha alkalmaznunk kell bizonyos funkcionális táplálkozási protokollt, pl hypoallergén, akkor sok minden kiesik a sorból, a tojás is. Na de ezek egyénfüggőek, és attól függ ki milyen egészségügyi problémával küzd és épp milyen stádiumban van.

De az elsőként felsorolt antitápanyagok hosszú távon senkinek nem tesznek jót, az már más kérdés, hogy kinek meddig képes tolerálni a szervezete.

Kicsit nézzük meg őket részletesebben, persze csak érintőlegesen, mert mindegyik kielemzése egy külön cikket érdemel, és a weboldalunkon rengeteg szakmai írásunk van már, ahol ezeket nagyon részletesen fejtegetjük, de ha akarjátok, akkor kifejtem majd Nektek egy-egy posztban őket, most csak érintjük.

Nézzük először a glutént, és akkor itt mindjárt benne is van a fehér liszt, hiszen az is gluténos, de glutént tartalmaz a rossz, a tönköly, az árpa, minden, ami teljes kiőrlésű és a zab is, a bulgur is. Sokan lázadoznak, hogy mert ez most divat ez a gluténmentesség. Hát nem. Ennek eleve 5 szintje van, vérből sajnos csak a 4, 5 az, ami kimutatható, ezért a statisztikák szerint viszonylag kevesen vannak így regisztrálva, ugye a cöliákia ennek a legsúlyosabb verziója. Azonban számos kellemetlen tünet, panasz mögött a glutén áll, csak épp nem is sejtik, (mint pl. puffadás, gyomorfájás, gyomorégés, reflux, áteresztő bél szindróma, pajzsmirigy betegségek és még sorolhatnám) . Nyilván az sem mindegy, milyen szintű gluténterhelést kap a szervezet nap mint nap, de az biztos, hogy amikor az ember elhagyja, és kitisztul, utána eszik valami gluténosat, rosszul lesz. Nem véletlenül. A glutén a belekben szép lassan elpusztítja az egészséges bélbolyhokat, melynek során olyan anyagok is felszívódhatnak és a véráramba kerülhetnek, amelyeknek nagyon nem lenne szabad, illetve ezáltal, lyukas bélszindróma tud kialakulni, gyulladás, autoimmun betegségek. De ezt most nagyon csak felületesen érintettem ám.

Jöjjön a tejtermék. Itt sokan már eljutank odáig, hogy érzik, hogy nem jók, hogy valami ezekkel nagyon nem oké, ezért átállnak a laktózmentes dolgokra, mert akkor az már tuti. Attól, hogy valami laktóz mentes, még állati eredetű tejtermék marad ugye. A legtöbb problémát nem a laktóz okozza, ugye az „csak” a tejcukor, amit kivonnak a laktózmentes termékekből, hanem a tejfehérje, a kazein az, ami a fő bűnös. Ennek szinte teljesen ellenállnak a szervezet emésztőenzimjei, és nem tudja a szervezet feldolgozni. Itt is főleg ugye hosszú távú, rendszeres terhelésről beszélünk, és ezt is csak éppen hogy csak meglegyintve feszegettem.

A szója káros hatásairól oldalakat lehetne írni, ugye ezek génmódosítottak, tele vannak fitoösztrogénekkel, gátolják az ösztrogén lebontását, nagyon elősegítve ezzel egy ösztrogén dominanciát akár, erről tegnap az élővideónkban sokat beszéltünk.

Talán az olajos magvakban lévő fitinsavról szoktak a legkevésbé beszélni. Tehát ez egy olyan káros cucc, ami hosszú távon gyulladás okoz a szervezetben, különösen a bélrendszerben, toxikus hatása van. És nem mellesleg ezeknek az olajos magvaknak, és ez igaz minden belőlük készült olajra, lisztre, italokra is, nem jó az omega3 és omega6 arányuk sem.  Nagyon sok bennük az omega 6, amire nyílván van szüksége a szervezetnek, de korán sem akkora mennyiségben,  mint amennyiben bevisszük ezekből, hiszen ebből sok van a csirkehúsban is pl. Szóval ha a szervezetben megborul az omega3 és omega 6 arány, az megint csak sok problémának lehet az előfutára.

Tehát összeségéban nagyon érdemes odafigyelni, hogy mit veszünk meg adott esetben a boltokban, mert attól, hogy valamit mindenmentesként akarnak eladni, nem biztos, hogy nincs benne olyan antitápanyag, ami nem jó, senkinek. A bolti gluténmentes termékek nagy rész sajnos kuka, többnyire tele vannak cukorral, mesterséges hozzáadott mindenféle adalékanyaggal, színezékekkel, szóval óvatosan.

Nyílván jön a szokásos kulcs mondatom, hogy nem vagyunk egyformák, és mindig úgy adunk a vendégeknek egy 100%-ban személyre szabott ajánlást, hogy előtte állapotfelmérést csinálunk, feltérképezzük a jelenlegi táplálkozásbeli és életmódbeli szokásokat, majd műszeres mérésekkel megvizsgáljuk a különböző faktorokat, egyéni érzékenységeket, adott esetben laborokat kérünk és elemzünk, ha szükséges, alkalmazunk funkcionális táplálkozási protokollokat. Tehát a sablonok nem működnek, nincs két egyforma ajánlás, nincs két egyforma ember, nincs két egyformán működő anyagcsere.

Ha kérdésetek van, várom szeretettel.

Csonka Enikő

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, okleveles funkcionális táplálkozási tanácsadó, fitness szakember, fitness modell világkupa győztes, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja