Tudtad, hogy a legtöbb stresszt a rossz emberi kapcsolatok okozzák az életben?

Selye János a huszadik század egyik legnagyobb hatású orvos-kutatója szerint, nem a stressz okozza a problémát, hanem annak negatív megélése. Valóban nagyon fontos, hogy megtanuljuk kezelni a stresszt, de szerintem még jobb az, ha kevésbé idézzük elő.

Az egyik legnagyobb stresszforrásunk a rosszul kezelt emberi kapcsolataink lehetnek. Ráadásul ezek olyan fajta stresszt tudnak előidézni, amelyek hosszú távon fejti ki a negatív hatásaikat. Azt pedig már tudjuk, mennyire negatívan tud hatni a szervezetünk élettani folyamataira.

Ilyenkor nagyobb aktivitásra kapcsol a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely, aminek az lesz az eredménye, hogy a mellékvese kéreg állománya több kortizol hormont (antistressz hormon) fog termelni, hogy túléljük a negatív terhelést. A tartósan magas kortizol termelés hosszú távon inzulinrezisztenciát, kóros elhízást, ösztrogén dominanciát, pajzsmirigy alulműködést, mellékvese kifáradást tud okozni, hogy csak párat emeljek ki a negatív hatásai közül.

Ezen túlmenően, ha gyakran és hosszú távon kerülünk kapcsolati konfliktusokba, akkor a szívcsakránk is elzáródhat. Ez egy energia központ, aminek lelki szimbóluma az egység és szeretet megélése. Minden csakránknak van egy mirigy párja, a szívcsakrának a csecsemőmirigy. A csecsemőmirigy egyik funkciója, hogy itt érlelődnek és tárolódnak a T- limfociták. A T-limfociták elsődleges feladata, hogy elpusztítsák a szervezetben a kóros sejtburjánzásokat. Ha valakinek rosszak az emberi kapcsolatai, akkor tele lehet a szíve neheztelésekkel, haraggal, gyűlölettel. Ez elzárhatja a szívcsakrát, ami csecsemőmirigy diszfunkciót tud okozni. Ennek következtében kevesebb T-limfocita fog rendelkezésre állni, hogy felvegye a harcot a ráksejtekkel. Nem véletlen statisztika, hogy az elvált emberek 2,5-szer gyakrabban halnak meg rákban, mint boldog párkapcsolatban élő társai.

Tehát boldogságunk és egészségünk érdekében is érdemes az emberi kapcsolatok szakértőévé válnunk. Én személy szerint nem vagyok kapcsolati szakértő, de annyi hibát elkövettem már életemben (pl. 3-szor váltam el), hogy muszáj volt kicsit mélyebben beleásnom magam a témába, hogy más eredményt kapjak. Mára elmondhatom, hogy emberi kapcsolataim minősége és mennyisége klasszisokkal javult és a stressz szintem ennek köszönhetően jelentősen csökkent.

Óriási témakör ez, amiről már rengeteg szakirodalom és tanítás is készült. Én egy 7 lépcsős módszert alkalmazok önmagam és emberi kapcsolataim javítása érdekében. Egyszerű, de nem könnyű és a gyakorlatban letesztelt módszerről van szó, amiből megosztok most egy kis ízelítőt:

  1. lépés ELFOGADÁS

Egy jó kapcsolat alapja a bizalom. Mások bizalmát úgy nyerhetjük el legjobban, ha úgy fogadjuk el őket olyannak amilyenek és nem akarjuk megváltozatni őket. Ez persze nem azt jelenti, hogy egyet is értünk velünk mindenben. De semmiképpen nem ítélkezünk felettük.

 

  1. lépés EGYÜTTÉRZÉS

Minden ember egy külön világ. Ahhoz, hogy megértsük a másikat, át kell éreznünk, hogy ő mit és hogyan él meg. Semleges nézőpontból és figyelemmel érdemes meghallgatni a másikat, mielőtt saját nézőpontunkat rázúdítanánk.

 

  1. lépés ŐSZINTESÉG

Mindig, minden kiderül. Ha ezt az alapelvet követjük, és mindig őszinték vagyunk a másikkal, akkor a tisztelet legmagasabb fokára emeljük őt.

 

  1. lépés TÜRELEM

A türelem, lételeme az előző három lépésnek. Ha nem vagyunk türelmesek, akkor a feszültség mérgével fogjuk gyengíteni a másokkal való kapcsolatunk minőségét és nem fogunk elegendő mennyiségű minőségi időt, azaz figyelem energiát adni.

 

  1. lépés JÓSZÁNDÉK

Ez a tiszta szeretet egyik alapja. Ha igazán gyakorolni akarod a jószándékot, akkor olyat adsz vissza a másiknak, ami több mint, amit megérdemel. Jézus is ezt tanította: ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel.

 

  1. lépés TÁMOGATÁS

Ez a jószándék gyakorlati alkalmazása. Mindig segíts a tőled legjobb módon másokat úgy, ahogyan ők azt igénylik. Fontos, hogy ne azt add, ami szerinted jó, hanem azt, amire a másik vágyik.

 

  1. lépés KEDVESSÉG

Ha együttérzően és őszintén tudod elfogadni a másikat, türelmes vagy vele és jószándékúan támogatod, akkor érdemes a kedvesség ruhájába öltözetni megnyilvánulásodat, mert így a másik fél maximálisan le lesz nyűgözve.

Ez a hét lépés egymásra épül és a legnagyobb előfeltétele, hogy másokkal sikeresen tudd alkalmazni az, hogy először magadon hajtod végre. Ez valójában a szeretet hét tartóoszlopa. Tehát először magadat szeresd meg, azaz fogadd el, értsd meg, légy őszinte és türelmes, add a legjobbat és a legtöbbet, megfelelő csomagolásban. Mert csak olyat tudsz adni másoknak, amivel Te már rendelkezel. Így nagyban javíthatod emberi kapcsolataid minőségét és mennyiségét, ami csökkenteni fogja a stressz szintedet és emelni a lelki, mentális és fizikai energia rezgésedet. Minél magasabban rezegsz, annál vonzóbb leszel mások számára. Minél vonzóbb vagy, annál jobban fogod szeretni önmagad. Végül eljuthatsz arra a szintre, hogy annyira megkedveled saját társaságod, hogy soha nem leszel többé magányos. Ha egyedül vagy is jól fogod érezni magad önnön valóddal, mert a szeretet és önszeretet mély békéje és boldogsága fogja átjárni minden sejtedet.

 

Szeretettel

Szántai Zsolt

BodyWakes Alapító

Egészségmentor

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, fitnesz szakember, az Életmódváltás mesterfokon című könyv írója, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja