A számos fogyókúrás módszert kipróbált fiatal Vivien 3 hónap alatt 11,7 kg-ot fogyott

Vivien azzal az elhatározással látogatott el hozzánk, hogy szeretné minden feleslegét leadni és elérni a számára ideális formát. Korábban már több módszerrel is próbálkozott, de a célt sosem vagy csak részben érte el, és  nem tudta az elért eredményt megtartani.

Amikor ellátogatott hozzánk, fiatal kora (20 éves) ellenére nem volt túl jó állapotban. Sejtszintű vitalitása alacsony volt, azaz 35 %. Ez az érték azt jelzi, hogy egy 0-100-ig terjedő skálán mennyire vannak a sejtjeink jól ellátva energiával. Tehát Vivien gyenge energia ellátottságban volt. Testzsírszázaléka meglehetősen magas  43,8 %, tehát a kórosan elhízott kategóriában helyezkedett el.

A következő dolog, amit megnéztünk a hormontípus.

Mi mit is jelent ez? Egyáltalán mik is azok a hormonok? Csak röviden:

A hormonok a szervezetünkben az információcserét segítik, úgymond hírvivők, keringenek a nyirokrendszerben, a véráramban, alapvetően szabályozzák testünk alapvető működését. A hormonokat a hormontermelő mirigyek termelik, és vannak olyan mirigyek, amelyek bizonyos élelmiszerek elfogyasztása után több hormont kezdenek el termelni.

Ennek hatására pedig egy ideig jó érzés tölt el bennünket, úgy érezzük, tele vagyunk energiával „fel vagyunk dobódva” tőlük. Nőknél négy ilyen mirigytípust különböztethetünk meg: mellékvese, agyalapi, pajzsmirigy, petefészek (férfiaknál értelemszerűen hármat). Mindenkinek van legalább egy (van, akinek kettő) domináns hormontermelő mirigye, ami pedig azt jelenti, hogy az adott hormontermelő mirigy eleve érzékenyebb és hajlamosabb az erőteljesebb működésre. Ahogy a nevében is benne van, az dominál.

Vivien hormontípusa petefészek, másodlagos agyalapi. A petefészektípus pedig a zsíros tejtermékektől és csípős erős ételektől hízik, sőt nála a vörös húsok is vezethetnek túlsúly kialakulásához, de ez nem hat ki olyan erősen. Az agyalapi mirigyet a tej és tejtermékek, a koffein, a finomított szénhidrátok és az alkohol  ingerlik és késztetik erősebb működésre.
Sajnos előszeretettel fogyasztotta is ezeket. Mi levezettük neki az ok-okozati tényezőket így megértette, hogy miért fontos, hogy olyan ételeket egyen, amelyek nem terhelik a fő hormontermelő mirigyeit.

Ami még nagyon fontos, a táplálkozási típus. Ilyen is van mindenkinek:

A belső egyensúlyunk megtartásának egyik legfontosabb eleme az autonóm idegrendszer, az az idegrendszer egy része, nem a tudatos ellenőrzésünk alá tartozik, hanem önállóan tehát, autonóm gondoskodik számos terület szabályozásáról, ilyen pl. a légzés az emésztés, a szívverés, stb.

Az autonóm idegrendszer 2 fő idegi tagozatból, a szimpatikus és a paraszimpatikus részből. Ezek a felelősek bizonyos szervrendszerek szabályozásáért, részben egymás ellen hatnak, így gondoskodva az egyensúlyról. Tehát ez a szabályozás akkor tud optimális lenni, ha mindkét oldal egyforma erős. Igen ám, de miközben  megpróbálják az egyensúlyt fenntartani eközben számos hatásnak vannak kitéve, amik közül van, ami a paraszimpatikus oldalt erősíti és van, ami a szimpatikusat.

Ez az egyensúly Viviennél eléggé el volt már csúszva hiszen 80%-ban volt a paraszimpatikus oldal, míg csupán 20%-ban a szimpatikus.

Ezért – mivel a táplálkozással tudjuk az autonóm idegrendszerre az egyik legnagyobb hatást gyakorolni -, úgy állítottuk be az étrendjét, hogy az egyensúlyhoz közelítsenek ezek az értékek. Míg a paraszimpatikus oldalt a szénhidrátok erősítik, addig a szimpatikusat a fehérjék és a zsírok. Ezért mi azt ajánlottuk, hogy több fehérjét (40%), zsírt (30%) és kevesebb szénhidrátot (30%) vigyen be egy táplálkozás alkalmával.

Néztünk még olyan értékeket is, amik a sejtanyagcserét (égetőrendszert)  jelölik, amely szerint Vivien gyorségetésű fehérje típus.

Illetve az idegrendszeri és az égetőrendszeri típus között  is néztünk egy dominanciát, ami szerint gyorségetésű fehérje típus. A gyorségetésűek anyagcseréje (bár csak rövid időre), de szénhidrátokkal erősen ingerelhető, így náluk a sejtanyagcsere gyorsabban megy végbe, ezért a cél az, hogy ezt a táplálkozással – több fehérje (40%) + zsír (30%), kevesebb és minőségi szénhidráttal (30%) – lassítsuk, hogy kiegyensúlyozzuk az anyagcserét is.

A gépi mérés végén megnéztük, hogy Vivien számára mely ételek hatnak toxikusan. Ilyen volt a GLUTÉN, a tejfehérje és a tejcukor és a vörös húsok.

A glutént emelném ki ezek közül. A glutén az egy fehérje, ami a legtöbb gabonában megtalálható. Elég nagyon gondot jelent, ha valaki nem tudja lebontani ezt a fehérjét, tehát úgymond gluténérzékeny. Ha valaki nem tudja lebontani a glutént, az rárakódik a bél nyálkahártyájára, és ott csökkenti  a bél felszívódási felületét.

Ennek következtében sokkal rosszabb lesz az emésztésnek a hatásfoka, tehát gyengül az emésztőrendszer, majd be is tud ez által gyulladni a bél. Emiatt már tüneteket is okozhat, akár puffadást vagy hasmenést. Hogyha ez a folyamat tovább tart, és valaki továbbra is glutén tartalmú ételeket fogyaszt, a bél áteresztővé válik, így olyan anyagok is bekerülnek a vérbe, amelyek  nem odavalók így többek között a glutén fehérje is. Amikor ezt észleli a szervezet, antitesteket kezd el termelni. A probléma ezzel az, hogy ezek az antitestek, tévedésből megjelölik az egészséges szöveteinket is, ugyanis a glutén fehérje molekula nagyon hasonlít az egészséges pajzsmirigy és hasnyálmirigy szöveteire, így rossz esetben azokat is megtámadhatja. Tehát ha valaki gluténérzékeny és ezt nem tudja magáról, akkor bizony könnyen végig mehet ezeken a folyamatokon, és ennek következtében autoimmun hasnyálmirigy-, és autoimmun pajzsmirigy betegségek is kialakulhatnak. Ami azt jelenti, hogy a szervezet még ha tévedésből is, de a saját sejtjeit kezdi el pusztítani. Ezért nagyon fontos, hogyha valaki ilyen egészségügyi kihívásokkal néz szembe, a glutént hagyja el.

Vivien is így tett, illetve alkalmaztunk nála funkcionális táplálkozási protokollokat, hogy regeneráljuk az emésztőrendszerét. A  funkcionális táplálkozási protokollok ötvözése meg is hozta a csodálatos eredményeket. Vitalitását 3 hónap alatt megduplázta, tehát 35%-ról 70%-ra emelkedett. Hasnyálmirigy kapacitását, tehát a szénhidrát tolerancia értékét pedig 20%-ról 45%-ra emelte. Ez az érték mutatja a hasnyálmirigy leterheltségét. Mivel a fehérje típusúak eleve hajlamosabbak a cukorbetegségre, így erre az értékre náluk különösen fel szoktuk hívni a figyelmet. Természetesen a megfelelő táplálkozás betartásával, ahogy Vivien is tette, szuperül lehet regenerálni a hasnyálmirigyet. Testzsírszázaléka 9,7 %-ot csökkent, ami azt jelenti, hogy 11,7 kg-ot fogyott tisztán zsírból! Elmondása szerint szuperül érzi magát, energikus és élvezi, hogy most már tudja mi jó a testének. Még egy kicsi van a végcélig, és mi biztosak vagyunk benne, hogy Vivien meg is fogja csinálni!

Gratulálunk és további sok sikert kívánunk Neki!

 

Üdv

Szántai Zsolt

BodyWakes Alapító

Egészség mentor