Az egészség egyik alappillére, aludjunk jól

Olvasási idő: 3 perc
Biztosan sokatok találkozott azzal a jelenséggel, hogy egy „jó alvás” után bőrötök kisimult, szebb lett, vitalitásszintetekben jelentős növekedést tapasztaltatok. Mostani cikkemben megtaláljátok ezekre a magyarázatot.
Az alvás fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni.
Rohanó világunknak egyik velejárója a kevés, sokszor gyenge minőségű alvás. Sokan küzdenek krónikusan túlstresszelt állapottól és kialvatlanságtól.
A pihentető alvás prioritása gyakran háttérbe szorul, és úgymond luxusnak minősül. Ez viszont számtalan kedvezőtlen folyamatot indíthat el, ugyanis az alvás a szervezet alapvető szükséglete, mely legalább annyira fontos a testi és lelki egészség szempontjából, mint a tiszta levegő, napfény, víz és minőségi élelmiszer.

Sötétség hatására az agyban található egy nagyon fontos szerv, a tobozmirigy által nagyobb mennyiségben termelődik egy hormon, amit melatoninnak hívnak.
Ez a hormon további kettő másik létfontosságú szervünknek, az agyalapi mirigynek és mellékvesének hormontermelését befolyásolja.
Hatására az agyalapi mirigyben fokozódik a növekedési hormon (hGH) elválasztása, mely által a szervezet regenerálódik, valamint a mellékvesében pedig csökken a kortizol, azaz stressz hormon termelése, és a szervezet nyugalmi fázisba kerül.
Majd azt követően, a hajnali órákban a melatonin szintje fokozatosan csökkenni kezd, mely eredményeként a kortizol termelődésének szintje megnő, és az felébreszti a szervezetet.
A fénynek tehát szerepe van a melatonin termelésen keresztül a szervezet természetes cirkadián, azaz alvás-ébrenléti ritmusában.

Éppen ezek miatt a minőségi alvás igencsak meghatározhatja teljesítőképességünket, emberi kapcsolataink minőségét, testi és lelki egészségi állapotunkat egyaránt.
- Lehetőleg minden nap ugyanakkor feküdjünk le és keljünk fel
- Igyekezzünk éjfél előtt legkésőbb 22-23 óráig elaludni, és min. 6-9 órát aludni.
- Használjunk relaxációs gyakorlatokat, technikákat pl. rendszeres meditáció, masszázs, aromák, illóolajok, művészet, zene
- Tartsunk napközben minimum 1-3×10 perc pihenőt
- Hétvégenként minél többet pihenjünk, töltődjünk fel
- Az altatószereket váltsuk ki természetes anyagokkal
- Élénkítésre gyógyteákat fogyasszunk és kerüljük vagy lehetőleg minél kevesebb kávét igyunk
- Rendszeresen végezzünk mozgás és légzőgyakorlatokat
- Kerüljük a túlhajszolt életet, ugyanis az gyenge minőségű alváshoz, a regenerációs folyamatok csökkenéséhez és alacsony vitalitásszinthez, valamint egyéb nem kívánatos folyamatokhoz vezethet
- Figyeljünk fekhelyünk minőségére, a szoba hőmérsékletére és a ruha minőségére, hogy kényelmesen aludjunk
- Lehetőleg sötét helyen aludjunk
- Minél kevesebb elektromos berendezés legyen abban a helységben, ahol alszunk, hogy a helység elektroszmog terhelését csökkentsük
- Lefekvés előtt minimum 0,5 – 1 órával kerüljük a mesterséges és kék fények használatát.
- Lehetőleg fekhelyünk ne legyen geopatikus sugárzásnak kitett helyen