A fogyás

Olvasási idő: 4 perc
Rohanó világunkban, bizonyos okok miatt, egyre több az elhízott és túlsúlyos ember. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO – World Health Organisation) 2016-os adatai szerint több, mint 1,9 milliárdra becsülhető a világon élő azon emberek száma, akik súlyfölösleggel rendelkeznek, ebből pedig legalább 650 millióan elhízottak.
Az elhízás pedig már a fiatalabb generációkat is egyre nagyobb számban érinti.
2016-ban több mint 340 millió 5-19 éves gyermek és serdülő volt túlsúlyos vagy elhízott. 2020-as adatok szerint 39 millió 5 év alatti gyermek volt túlsúlyos vagy elhízott.
Ennek viszont nem kellene így lennie, ugyanis az elhízás a megfelelő életmóddal és táplálkozással megelőzhető és kezelhető. Rengeteg információ és olykor tévhit, fogyókúrás étrend, népszerű „fogyasztó” diéta és recept kering az interneten és a magazinokban.

Ennek fő oka, hogy a táplálkozás hatással van a szervezet belső egyensúlyát szabályzó rendszerekre, mint pl. a vegetatív idegrendszerre, hormonrendszerre valamint sejtanyagcsere folyamatokra.
Ezért a fogyás esetében is legfontosabb szempont az, hogy NEM VAGYUNK EGYFORMÁK.
Így tehát a TÁPLÁLKOZÁSI TÍPUSRA SZABOTT ÉTREND a fogyókúra szerves részét kell, hogy képezze. Ezáltal az EGÉSZSÉGES ROSTOKKAL, KOMPLEX SZÉNHIDRÁTOKKAL, FEHÉRJÉKKEL ÉS ZSÍROKKAL testünkben a vércukor- és inzulin-szint kiegyensúlyozását is támogathatjuk.
- Citrusfélék: magas polifenol tartalmuknak köszönhetően védenek az oxidatív stressz okozta károsodástól és támogatják a máj méregtelenítő képességét
- Keserű zöldségek (pl. keserűdinnye, pitypang zöldje, cikória): az epetermelést és áramlását segítik el
- Retek, vízitorma, tarlórépa: a máj méregtelenítését támogatják
- Brokkoli, karfiol, káposzta, kelbimbó, kínai kel, kelkáposzta és más keresztesvirágú: olyan speciális hatóanyagokat, az úgynevezett glükozinolátokat tartalmaznak, melyek a májban a méregtelenítéshez szükséges enzimek előállítását, működését támogatják
- Zöld leveles zöldségek: speciális tápanyagaik (pl. thylakoids) révén szabályozzák az éhség-jóllakottság érzést
- Tojás, barnarizs, spenót: B-vitaminokat tartalmaz, melyek javítják a májműködést és elősegítik a máj „kidugítását”, a B12-vitamin segít a zsírok metabolizmusában és javítja a máj egészségi állapotát
- Sárgarépa, lilahagyma, padlizsán: flavonoidokat és béta-karotint tartalmaz, amelyek erős antioxidánsok
- Avokádó: egészséges növényi zsírforrás mely gazdag zsíroldékony vitaminokban, káliumban és antioxidánsokban
- Magas rosttartalmú élelmiszerek (pl. útifűmaghéj, lenmag, gyümölcsök és zöldségek): a rost megköti a toxinokat és kivezeti őket a gyomor-bél traktuson keresztül
- Alma: pektint tartalmaz, ami segít megkötni és kiüríteni a nehézfémeket a belekből
- Hagymafélék családjába tartozó zöldségek (fokhagyma, hagyma, lilahagyma): allicint és szelént tartalmaznak – antioxidáns hatású anyagok, segítik a mérgek és nehézfémek májból történő eltávolítását
Táplálék-kiegészítők:
- Vitaminok: C, E, B-komplex, Inozitol
- Ásványi-anyagok, nyomelemek (Szelén, Cink, Magnézium, Mangán, Króm)
- Taurin
- Emésztőenzimek
- Esszenciális zsírsavak
- N-acetil-cisztein
- Redukált glutation
- Glucomannan
- Pre- és probiotikumok, szimbiotikumok
Gyógynövények és kivonatok:
- Kurkuma
- Articsóka
- Máriatövis
- Sóska
- Céklalevél
- Gyermekláncfű gyökér
- Naringin
- Synephrin
- Hesperidin
Következő lépésben a bélflóra regenerációjával szervezetünkben keletkező káros anyagok szintjét, mint pl. a bélflóra egyensúlytalanság következtében szervezetbe kerülő lipo-poliszacharidok (LPS) tudjuk csökkenteni, melyek májkárosodáshoz, gyulladáshoz, metabolikus szindrómához, elhízáshoz és több egészségügyi kihívásokhoz is hozzájárulhatnak.
Emellett a bélflóra általi vitamintermelést, immunrendszeri működést és számtalan további folyamatot is támogathatunk.
További jelentős szempont a cirkadián ritmus, azaz alvás-ébrenlét ritmusának rendezése.
A cirkadián ritmusra hatással vannak különböző külső stimulusok, melyek közül a napfény a legfontosabb.
A napfény hatására egy fontos belső elválasztású mirigyünk, a tobozmirigy több vagy kevesebb melatonin hormont termel.
Ez a hormon készíti fel testünket a pihentető alvásra, támogatja a szervezet regenerálódását, antioxidáns hatású és szerepe van szaporodórendszer működésében valamint a korábban már említett folyamatokban is.
Nem elhanyagolandó szempont a gondolatok és érzelmek rendezése, a tudatalatti mintázatok átprogramozása és a psziché megtisztítása is, mivel a hibás mintázatok, rossz bevésődések, negatív énképek, stb…. a fogyás szempontjából jelentős korlátozó hatással bírhatnak.