B3-vitamin és a táplálkozási típusok összefüggései

A VITAMINOK olyan szerves vegyületek, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára. A test általában kellő mennyiségben nem képes előállítani őket, azért a táplálkozással kell bejuttatnunk a szervezetbe. Viszont tudjuk azt is, hogy a különböző táplálkozási típusba tartozó embereknek eltérő a vitamin arány beviteli igénye. Ez azt jelenti, hogy attól függően, hogy kinek milyen az idegrendszeri, emésztőrendszeri és hormonális beállítottsága, eltérő hangsúlyozással érdemes fogyasztani őket.

Ennek főleg akkor van jelentősége, ha az ember a hagyományos táplálkozáson túl, étrend-kiegészítők formájában akarja pótolni a felmerült szükségletet. Nézzük például a B3-vitamin esetét.

A B3-vitamin, vagy más néven niacin, nikotinsav, nikotinsavamid egy vízoldékony vitamin. Elengedhetetlen az ideg- és keringési, valamint az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. Olyan enzimeket aktivál, amelyek a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék anyagcseréjéhez szükségesek. Fontos szerepet játszik még a méregtelenítésben, a koleszterin és a nemi hormonok képződésében.

Hiányát főleg egyoldalú táplálkozás vagy felszívódási zavarok tudják okozni, ilyenkor álmatlanság, étvágytalanság, hányás, hasmenés, fejfájás, pszichés- és hallászavarok alakulhatnak ki. Fő forrásai a hús, a máj, a teljes kiőrlésű gabonák és a zöldségek. Ha kellő mennyiségű fehérjét fogyaszt valaki, akkor ritkán fordul elő hiánytünet, mert a triptofán esszenciális aminosavból a szervezet is képes előállítani.

 

A B3 vitaminnak két azonos aktivitású molekulája van a nikotinsav (niacin) és a nikotinamid (niacinamid).

 

A niacin fontos szerepet játszik a vér koleszterin szint szabályozásában, csökkenti az LDL (rossz koleszerin) és trigicerid (vérzsír) szintet és emeli a HDL (jó koleszterin) szintet. Ezért főleg a „szénhidrát” típusba tartozó embereknek javasolt külön bevinni, hiszen ebbe a típusba tartozó embereknek jóval kevesebb a zsír igényük, és könnyebben alakul ki náluk szív- és érrendszeri probléma, amit rendszerint a vér koleszterin egyensúlyának felborulása okozza.

A niacinamid pedig növeli az inzulin érzékenységet és az inzulin szekréciót (elválasztás), ezáltal csökkenti az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját. Emiatt a niacinamid elsősorban a „fehérje” típusú embereknek ajánlott, hiszen náluk sejten belül a mitokondriumokban szénhidrátok energiává alakítása gyorsabban zajlik, ezért hajlamosabbak túlingerelni az inzulin hormont termelő hasnyálmirigyet, amitől az kifárad és így könnyebben kialakul náluk a cukorbetegség.

 

Tehát a B3 vitamin ideális bevitele kiemelten fontos az egészség szempontjából, amit elsősorban a megfelelő táplálkozással tud fedezni az ember. De mindenképpen érdemes figyelembe venni az egyéni anyagcsere-típust, hiszen nem mindegy az sem, hogy a B3 vitamin milyen formája van túlsúlyban az étkezéseben és az étrend kiegészítésben.

Tudd meg Te is milyen táplálkozási típusba tartozol:

Szántai Zsolt

https://bodywakes.hu/bodywakes-tipus-kerdoiv/

[/vc_column_text][porto_block label=”” name=”banner1″][/vc_column][/vc_row]

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, fitnesz szakember, az Életmódváltás mesterfokon című könyv írója, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja