Milyen veszélyeket jelent a szója fogyasztás?

A szójabab, Kelet-Ázsiában őshonos, a hüvelyesek családjába tartozó lágyszárú, egynyári haszonnövény. Neve a japán sóju – szójaszósz jelentésű szóból ered. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet azonban nem a hüvelyesek, hanem az olajos magvak közé sorolja, mert ez a legfontosabb olajnövény.

A gond vele az, hogy mérgező és az emberi fogyasztásra alkalmatlan.

Ennek ellenére a világban több mint 260.000.000 tonnát termeltek belőle 2010-ben. A szójabab körülbelül 18% olajat és 35% fehérjét tartalmaz. A kipréselt olaj 95%-át étkezési olajnak dolgozzák fel. Az olajtalanított szárazanyag 98%-át az állattenyésztés használja fel takarmányozási célra. Lábasjószágok élelmezése mellett, az iparszerű haltenyésztés alaptakarmánya is. A termesztett szójabab 2%-a pedig közvetlenül kerül emberi fogyasztásra. Tehát az emberi szervezetbe kerülhet olaj, az állatok húsának elfogyasztása, vagy közvetlen fogyasztás során is.

Mi vele a probléma?

FONTOS: Először is elnyomja a pajzsmirigy funkciót, ezáltal pajzsmirigy alulműködést tud okozni. Ez főleg annak köszönhető, hogy fitoösztrogéneket tartalmaz.

A fitoösztrogének hatására a májban több TBG (pajzsmirigy hormont megkötő fehérje) termelődik. Mivel csak a szabadon lévő hormonok tudnak kifejteni hormonális hatást, így hiába termelődik a pajzsmirigy által elég T4 és T3 hormon, azok inaktívak lesznek, mert a TBG megköti őket és így nem tudják hormonális hatásukat kifejteni.

A szója fitoösztrogén tartalma elősegíti a szervezetben az ösztrogén dominancia kialakulását, ami a pajzsmirigy problémákon túl, a nőknél premenstruációs szindrómát, endometriózist, petefészek cisztát, miómát, meddőséget és egyéb nőgyógyászati problémákat, valamint makacs elhízást tud okozni. A férfiaknál pedig prosztatanagyobbodást, prosztata rákot, impotenciát, fejtetői kopaszodást és hasi elhízást. Az életképes spermiumok száma annál kisebb férfiaknál, minél több szóját fogyasztanak. (1, 2, 3, 4, 5, 17, 18)

Emellett a szója sok tripszingátlót tartalmaz. A tripszint a hasnyálmirigy által termelt pankreásznedv tartalmazza, ami a fehérjék lebontásáért felel a vékonybélben.

JEGYEZD MEG: Tehát a szója ellenáll a fehérje bontó enzimek emésztésének. Ennek következtében a hasnyálmirigy próbál túlkompenzálni és még többet termelni belőlük.

Ez a hasnyálmirigy túlerőltetéséhez vezet, aminek következtében az megnagyobbodhat, és kóros elváltozásokat produkálhat, mint pl. a hasnyálmirigyrák. (1, 6, 7, 8, 9, 10)

A szója tartalmaz hemagglutint, ami a vörösvértestek összecsomósodását okozza. (11)

Ha a vörösvértestek összecsomósodnak, akkor nem tudják elszállítani az életető oxigént és egyéb tápanyagokat a szervezet hajszálereibe, ezáltal csökken a sejtek tápanyag ellátottsága, ami a sejtek pusztulásához tud vezetni.

A szójának magas a fitinsav tartalma, ami meggátolja a különböző ásványi anyagok felszívódását, mint pl. a kalcium, vas, a jód, a réz, a cink. Ennek következtében csontritkulást, vérszegénységet, és hiánytüneteket tud okozni. A vas, réz, a cink és a jód pajzsmirigy kofaktor, ami azt jelenti, hogy ezek elengedhetetlen mikrotápanyagok a pajzsmirigy egészséges működéséhez. A szója fogyasztás következtében kialakult cinkhiány negatív hat az agy működésére és az immunrendszerre is. (1, 3, 5, 12, 13)

A szójában sok lektin is található. A lektin olyan fehérje, ami ellenáll az emésztőenzimeknek. Emiatt nem szívódik fel, az emésztőrendszerben marad, ott károsíthatja a bélfalat, bélnyálkahártya gyulladást és áteresztő bélszindrómát is tud okozni. Ennek következtében autoimmun betegségeket is kiválthat. (1, 3, 11, 12)

A szójában található antinutritiv agyagok közül a szaponinoknak is jelentős az egészségkárosító hatása. A szaponinok olyan felületaktív vegyületek, melyek elsősorban védik a növényeket a rovarok ellen. Mennyiségük a szójában akár 6 % is lehet. A szójaszaponinok károsítják a bélnyálkahártyát és fokozzák az áteresztő képességét, megkötik az epesavakat, valamint hátrányosan befolyásolják a fehérjeemésztést és a glükóz felszívódását a vékonybélből is. (1, 14, 15, 16)

A szója beletartozik a 8 legallergénebb élelmiszer közé is, amely következtében, annak fogyasztása egyes embereknél heves allergiás tüneteket is produkálhat. Ilyen lehet például az erős gázképződés, kiütés, bőrviszketés.

Ráadásul a legtöbb szóját génkezelés útján állítják elő, bár a Magyarországon termelt szójára elviekben ez nem jellemző.

A fent leírtak miatt, táplálkozási típustól függetlenül, mi senkinek nem ajánlunk a szója és a szója termékek fogyasztását sem. A dolgot az nehezíti, hogy a szója rejtett formában nagyon sok élelmiszerben megtalálható dúsító, sűrítő vagy adalékanyagként, mint pl. felvágottak, virsli, növényi olajok, stb. Ezért mielőtt megveszünk és megeszünk egy élelmiszert, gondosan ellenőrizzük le, hogy tartalmaz-e szóját, illetve kerüljük az olyan állatok húsának fogyasztását is lehetőleg, amit szójatakarmánnyal etettek!

 

Szántai Zsolt

 

 

Hivatkozások:

  1. Natural Toxicants in Feeds, Forages, and Poisonous Plants. Interstate, Danville (Cheeke P.R, 1989)
  2. High soy isoflavone or soy-based food intake during infancy and in adulthood is associated with an increased risk of uterine fibroids in premenopausal women: a meta-analysis. (Qin H. és mtsai, 2019)
  3. Soja: eine widerspenstige Giftpflanze. (A. Fock, 2008)
  4. Soy food and isoflavone intake in relation to semen quality parameters among men from an infertility clinic (Chavarro J.E. és mtsai, 2008)
  5. Soy: This “Miracle Health Food” Has Been Linked to Brain Damage and Breast Cancer. (Dr. Mercola, 2010)
  6. Effects of soybean flour on the pancreas of rats. Environmental Health Perspectives. (McGuinness E.E. és mtsai, 1984)
  7. Trypsin inhibitors: potential concern for humans? (Roebuck B.D., 1987)
  8. Review on Soybean Trypsin Inhibitor. (Jin B. és mtsai, 2005)
  9. Soybean Trypsin Inhibitor. (Li D.F., 2003).
  10. The Effect of Soybean Trypsin Inhibitor on the Generation of Oxygen Free Radical in Pancreas of Mice during Different Growth Periods. (Chummei G. és mtsai, 2014)
  11. Anti-nutritional effects of a moderate dose of soybean agglutinin in the rat. (Li Z. és mtsai, 2003)
  12. Soybeans: Chemistry, Technology, and Utilization. (Liu K.S. és mtsai, 1999)
  13. A vegetarian diet rich in soybean products compromises iron status in young students. (Shaw N.S. és mtsai, 1995)
  14. Complete quantification of group A and group B soyasaponins in soybeans. (Berhow M.A. és mtsai, 2006)
  15. The biological action of saponins in animal systems. (Francis G. és mtsai, 2002)
  16. In: Cheeke PR: Toxicants of Plant Origin. (Oakenfull D. és mtsai, 1989)
  17. Adverse effects of phytoestrogens on reproductive health: a report of three cases. (Chandrareddy A. és mtsai, ‎2008)
  18. Association of intrauterine and early-life exposures with diagnosis of uterine leiomyomata by 35 years of age in the Sister Study (D’Aloisio A.A. és mtsai, ‎2010)

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, fitnesz szakember, az Életmódváltás mesterfokon című könyv írója, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja