Élesztő, élesztő, de melyik?

Olvasási idő: 3 perc

Sokan használják, de nem biztos, hogy tudják, mit is használnak. Az élesztő kapcsán mindenkinek azonnal a sütőélesztő jut eszébe. Azonban fontos tisztázni, hogy az élesztő pontosan mi. 

Mostani cikkemben az élesztőről olvashattok egy rövid összefoglalót összehasonlítva a kovászolással.

Az élesztő szó valójában egy gyűjtőfogalom, amit a Saccharomyces nemzetségbe tartozó élesztőgomba fajok csoportjára használnak.

Az élelmiszeripari különböző fermentálási eljárásoknál az ő tevékenységüket használják a kenyér, valamint alkohol-tartalmú italok készítésénél.

A sütő vagy más néven pékélesztő és a sörélesztő is legnagyobb mennyiségben a Saccharomyces cerevisiae-t tartalmazza. Összetételét tekintve fehérje, szénhidrát, zsír, valamint ásványi anyagok és vitaminok szintén találhatók benne.

FONTOS: Napjainkban sajnálatos módon a génmódosítás az élesztőgyártást is megfertőzte. Éppen ezért, aki élesztőt használ figyeljen, hogy milyet választ.

Az élesztőben lévő gombák tevékenysége által is a gabona liszttartalmának szénhidrát (FODMAP) összetevői fermentálásnak indulnak és CO2 (széndioxid) keletkezik, mely a kenyér kelesztéséhez szükségeltetik, ugyanakkor a kovásszal készített kenyérhez képest nem teljesen bomlanak le a gabona FODMAP összetevői.

Az élesztő háttérbe szorította a kovász használatát a kenyér készítésénél. Ennek az lett az eredménye, hogy jelentősen csökkent a fermentációs idő, ami kovászolás esetén 1-2 napot is igénybe vett, a kenyér különleges, jellegzetes íze megváltozott, valamint egyre több lett a gluténérzékeny és különböző emésztőrendszeri betegséggel, továbbá az ahhoz köthető egyéb kihívásokkal küzdő emberek száma.

Korábban részletesen írtam a kovászos kenyérről, így most csak összehasonlításképpen említek meg nagyon fontos különbségeket.

A kovász mikroorganizmus közössége által termelt enzimek a gabona FODMAP összetevőit monoszacharidokká bontják majd a baktériumok által több lépésben szerves savak (tejsav és ecetsav) valamint CO2 keletkezik. Ugyanakkor az élesztős kenyérben jóval több szénhidrát marad mely az eltarthatóságot csökkenti.

JEGYEZD MEG: A kovászolással a gabona különösen veszélyes gyulladást keltő WGA fehérjéje, valamint gluténtartalma előemésztődik, az élesztővel készített kenyérrel szemben.

Tehát a kovászolás során, a hosszú fermentáció által a fitátok szintje akár 90 %-ban csökken az élesztős eljárással szemben.

Egy a közelmúltban készített vizsgálat során összehasonlították a különböző fermentálási idővel és biológiai kelesztő anyaggal készült kenyereknek a vastagbél mikroorganizmusaira gyakorolt hatását. Az in vitro kísérlet során IBS-ben szenvedő, valamint egészséges ember székletéből vett mintákat használtak.

A vizsgálat során kimutatták, hogy a sütőélesztővel készített kenyerek fogyasztásával szemben a kovászolással készített, 8 órán át fermentált, előemésztett kenyér fogyasztását követően az alanyokban jelentősen növekedett a bélben a jótékony, bifidobaktériumok száma, mely az IBS-el (irritábilis bélszindróma) küzdő egyének esetében előnyös lehet.

A vizsgálatban arról is beszámoltak, hogy a kovászos kenyér fogyasztása után az IBS-es alanyok jelentősen kisebb mértékű puffadást és szelesedét tapasztaltak, mint amikor élesztős kenyeret fogyasztottak. Ezt további vizsgálatok eredményei is alátámasztják.

Ez a tanulmány is arra utal, hogy a kovászos kenyér fogyasztása a bélflóra összetételének pozitív irányba változtatása által jó alternatíva lehet az IBS-el küzdő egyének számára is.

Bízom benne, hogy a kovászolás, a kovászos kenyér fogyasztása egyre szélesebb körben el fog terjedni a következő évek, évtizedek során.

Felhasznált irodalom:
1. Effect of Breadmaking Process on In Vitro Gut Microbiota Parameters in Irritable Bowel Syndrome (A. Costabile és mtsai 2014)
2. Sourdough and cereal fermentation in a nutritional perspective (K. Poutanen és mtsai 2009)
3. Sourdough in gluten-free bread-making: an ancient technology to solve a novel issue? (A.V. Moroni és mtsai 2009)
4. Prolonged fermentation of whole wheat sourdough reduces phytate level and increases soluble magnesium (H.W. Lopez és mtsai 2001)
5. Moderate decrease of pH by sourdough fermentation is sufficient to reduce phytate content of whole wheat flour through endogenous phytase activity (F. Leenhardt és mtsai, 2005)
6. Gluten-free and low-FODMAP sourdoughs for patients with coeliac disease and irritable bowel syndrome: A clinical perspective (J.G. Muir és mtsai 2018)
7. Effects of Sourdough on FODMAPs in Bread and Potential Outcomes on Irritable Bowel Syndrome Patients and Healthy Subjects (L.A.A. Menezes és mtsai 2018)
8. Degradation of Wheat Germ Agglutinin during Sourdough Fermentation (L.E.R. Tovar és mtsai, 2021)

Agrármérnök, Holisztikus és funkcionális táplálkozás tanácsadó, Egészségmentor