PETEFÉSZEK HORMONTÍPUS EDZÉSE

Korábban beszéltem már Nektek arról, hogy hormontípusonként különböző edzésmódszer hatékony, például a zsírégetés szempontjából.

A petefészek hormontípusú hölgyek edzése a legösszetettebb.
Ez azért is érdekes, mert például a babavárás alatt az is petefészek típus lesz, aki egyébként nem az.

Nézzük először is meg, hogy mi jellemző alkatilag az ebbe a hormontípusba tartozó hölgyekre.
Ők azok akiknek a felső teste alapból vékonyabb, kevésbé erős, viszont az alsó test, fenék és comb tájékán alapból szélesebb és erős is. Egyébként ideális esetben ez a legnőiesebb forma tud lenni. Keskeny derék, szélesebb csípő, a tipikus homokóra.
Viszont ha ez a típus hízik, akkor persze hova fog hízni először?
Persze, hogy oda, ami amúgyis erős már alapból is, fenékre és combra.🙂
És sajnos ez a típus a leghajlamosabb a narancsbőr kialakulására is. És miután várandósan ebbe a típusba tartozunk, ezért van az, hogy a terhesség alatt a narancsbőr még fokozottabban előjön, főleg ha nem figyelünk oda a nekünk való táplálkozásra.

Már sokat mondtam, de ismétlés a tudás anyja, ennek a típusnak a következő élelmiszereket kell, illetve érdemes kerülni ahhoz, hogy ideális formában lehessen:
vörös húsok és belsőségek
csípős fűszeres ételek
zsíros tejtermékek

Na de térjünk vissza az edzés oldalára.
Náluk kell a legkörültekintőbben eljárni a helyes edzésterv összerakásánál, ugyanis különböző képpen kell edzeni a felső és alsó testet.
Valamint kellő figyelmet kell fordítania a kardió jellegű mozgásra is, mert erősítenie kell a szív és vérkeringési rendszert is.

Szóval a felső testet érdemes erősítő jellegű edzésekkel dolgoztatni, hisz az a gyengébb láncszem, ezért erősíteni kell.
Egyébként ez a típus az, aki nem is nagyon szereti a váll, a hát és a karedzést, mert nem bírja, az nem annyira megy jól, de annál inkább szeret taposni, lépcsőzni, guggolni, persze mert ott erős, és azt bírja.

Igen ám, de pont azokat a részeinket kell erősíteni, amelyek gyengék, hogy egyensúlyban legyünk. Tehát a felső testre mehetnek a súlyzós, izomerősítő gyakorlatok. Ide tartozik a váll (elülső, középső, oldalsó), a hát izmai (mélyhát izmok is, nemcsak a felületes nagy hátizmok), karok (bicepsz, tricepsz) és nem utolsósorban a törzs izmai ( a has izmai minden irányból, a gerincmerevítő izomcsoport). Utóbbiak edzésére kiváló egyébként a GFlex, a TRX is, de én GFlex párti vagyok, szóval inkább az. 🙂
A többire is jó, de oda mehetnek akár a súlyzós gépek, a szabad súlyzós gyakorlatok. A lényeg, hogy erősítő jellegű, izomfejlesztő legyen.

És akkor az alsó test.
Oda kifejezetten kerülni érdemes a nagy súlyzós gyakorlatokat, mint guggolás, lábtolás nagy súlyokkal, ugyanis ezekkel csak tovább erősítenénk a már amúgy is eléggé hangsúlyos területet.
Illetve a hőn szeretett taposó gép használata sem ajánlott ennek a típusnak, tudom, pedig imádja, hát igen,nem véletlenül.
Ja és a spinning sem a legjobb választás.

Erre az izomcsoportra ennek a típusnak inkább a saját testsúlyos gyakorlatok, a statikus gyakorlatok (amelyeket ki kell tartani, meg kell tartani), illetve az egyensúlyi gyakorlatokat kell előnyben részesíteni. Akár bosu használata, azon állva illetve arra lépve kitörések, vagy valami olyan instabil eszközön állva a guggolás, ahol az egyensúlyt kell keressük. Ezáltal ugyanis dolgozni kezdenek a mély és tartó izmok, és nem a nagy, felületes izmok fognak tovább erősödni.

Az ismétlésszámok is különböző képpen alakulnak. A felső testnél mehetnek a viszonylag nagy súlyok ( természetesen mindenki magához és aktuális edzettségi állapotához megfelelően) kevesebb ismétlés számmal, tehát 10-12, max. 15.
Míg az alsó testnél inkább a kevés súly, vagy súly nélkül, magasabb ismétlés szám, 15, 20 vagy akár 25-30 is.

A kardió jellegű mozgások közül pedig ez a típus inkább válassza az ellipszistrénert, olykor a futás is jól jöhet, de a taposást, a spinninget, a magas emelkedőn való gyaloglást inkább kerülje.
Emelkedő nélkül mehet a gyaloglás is.

Amire még figyelni kell, az a pulzuskontroll.
Igen ez sem mindegy, hogy az adott típus milyen pulzustartományban edz. Ennek a típusnak a legideálisabb a maximál pulzus 65-75%-a közötti BPM érték.
(ezt is kifejtem majd bővebben, de ez egy külön cikk)

Látjátok ennyire nem vagyunk egyformák.
Nem csak a táplálkozásnál nem működnek a sablonok, az edzéseknél sem. Itt sem lehet egy sablon edzéstervet ráhúzni mindenkire, mert nem fog működni.

Ahhoz, hogy valaki elérje a számára ideális formáját, úgy kell táplálkoznia és úgy kell edzenie, ahogy a genetikai kódja megkívánja.

 

Csonka Enikő

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[porto_block label=”” name=”banner1″]

BodyWakes alapító, egészségmentor, táplálkozási szakértő, okleveles funkcionális táplálkozási tanácsadó, fitness szakember, fitness modell világkupa győztes, a BodyWakes Életmód Akadémia alapító tagja